Strava

Základné zložky krmiva


Bielkoviny
Na intenzitu produkcie králikov má vplyv kvalitatívna skladba skrmovaných bielkovín. V procese trávenia krmiva sa bielkoviny rozkladajú enzýmami na aminokyseliny. Tie sa dostávajú do krvi a tam slúžia akozásobné elementy pri výstavbe vlastných bielkovín králika. Medzi najkvalitnejšie zdroje bielkovín patria mlieko, rybia múčka, mäsokostná múčka, sója, lucerna, seno a iné. Nároky králikov na bielkoviny možno vyjadriť niekoľkými spôsobmi, napríklad určenie množstva stráviteľnej bielkoviny na 1 kilogram živej váhy. Podľa tohto spôsobu je od 2 - 3 gramoch na 1 kilogram živej váhy.

Tuky
Okrem toho, že sú koncentrovaným zdrojom zásobnej energie, slúžia ako rozpúšťadlo vitamínov skupiny A, D, E a K. Ich rozklad začína za pôsobenia enzýmu lipázy. ľahko stráviteľné cukry pokrývajú aktuálnu požiadavku organizmu na energiu a pri ich zvýšenom prísune ukladajú vo formew tukového tkaniva. Tvorba tukov je kontrolovaná genetickými mechanizmami a pri raste zvierat možno od určitého veku pozorovať zvýšené ukladanie podkožného a vnútorného tuku. Tvorba tuku začína od tretieho mesiaca veku zvieraťa. Do tohto obdobia je určená na svalovú tvorbu.

Glycidy
Z chemického hľadiska sa rozdeľujú na jednoduché, priamo využiteľné v organizme králika a zložené. Väčšina prírodných kŕmnychg zdrojov obsahuje hrubú vlákninu pozostávajúcu z glukózy, lignínu, kutínu a suberínu. Sú to látky, ktoré tvoria steny rastlinných buniek. Tu plmia ochrannú funkciu. Dôležitým faktorom tejto vlákniny je výber jej zdrojov. V praktických podmienkach sa nízka úroveň vlákniny kompenzuje pridávaním úsuškov objemových krmív.

Vitamíny, minerály a voda
Používanie kompletných krmnych zmesí vyžaduje, aby králik prijímal všetky dôležité zložky krmiva, potrebných na optimálny priebeh životných funkcií. Medzi ne patria aj látky ako energetické zdroje. Prvú skupinu tvoria vitamíny. Sú charakteristickésvojou funkciou pri usmerňovaní biochemických procesov.
       Cekotrofia zabezpečuje organizmu králika časť vodorozpustných vitamínov - B, C. Pri zvýšených metabolických nárokoch počas intenzívnej produkcie sú tieto množstvá nepostačujúce a treba tiež pridávať exogénne.
      Vitamíny i mikroprvky sú komponované do biologických premixov, z ktorých sa dávkujú podľa určenej koncentrácie do zmesí.
     Dôležitou súčasťou dennej dávky je voda. Pôsobí ako rozpúšťadlo mnohých látok v organizme a slúži ako prostredie na priebeh biochemických reakcíí.  Pri klasickom chove sa väčšina vody doplňuje zo zelených častí rastlín.


Čím kŕmiť?
 

Seno

je hlavná část potravy. Králik by mal mať k dispozícii neustále dostatok sena - aj v noci. Lepšie je vlastné seno, prípadne kúpiť kvalitné seno od nejakého chovateľa. Kvalitníé seno na krmenie je zelené a voňavé, a zajac sa na seno nadšene vrhne (skoro všetko zje). Nekvalitné seno príliš dobre nevonia, je žltlé či hnedavé a zajac sa do sena nijak zvlášť neponáhľa. Ak ho vôbec konzumuje, tak najmenej polovica zostane a už ho nechce. Kvalitné seno je veľmi dôležité!
Môže sa stať, že začnete pozorovat u svojho zajaca zažívacie problémy. V takomto prípade môže pomôcť ďesaťdňová senová diéta.

Voda

čerstvúvodu by mal mať zajac k dispozícii neustále. Vhodná je napájačka lebo voda sa tak ľahko neznečistí ako v misk, ktorú si zajac ľahko prevrhne. Ak má zajac chuť, môže občas dostať do misky trochu mlieka. Ale je to diskutabilné a sú na to rôzne názory.

obilie

Obilie je pre králiky dôležité, hlavne pre mladšie králiky, ktoré potom lepšie rastú. Keď je králik dospelý, mali by sme mu dávať menej obilia - asi jednu štvrtinu z toho čo sme dávali mladším králikom. Najlepšie je dávať králikovi trochu obilia ráno a trochu večer. Z príliš veľa obilia králik veľmi priberá a ťažko sa mu obilie potom trávi. Pre králika je dobrý ovos, ale môžme mu dávať aj kukuricu a zrno.

vetvičky a listy

Po celý rok podávajte králikom vetvičky zo stromov. Radi ich obhrýzajú. Trvá to niekoľko dní kým si na ne privyknú. Listy a vetvičky obsahujú bielkoviny a vitamíny. Najvhodnejšie sú vetvičky zo stromov - lipa, breza, buk, javor, jablone. Musia byť bez plodov.

Ovocie a zelenina

Dobrým krmivom sú jablká rozdelené na štvrťky. Nezrelé ovocie sa nesie konzumovať. Ovocie obsahujúce kôstky, napríklad čerešne, marhule a slivky králikom nedávajte. Môžete králikom dávať aj zemiaky, varené aj surové, ale nesmú byť naklíčené.

Králikovi môžeme dávať ,okrem sena a ďateliny, aj šalát a púpavu ale v malom množstve.

Králik sa poteší aj vetvičkám s listami alebo iným veciam na obhlodávanie, napríklad kúsok drievka, aby sa mu zabrusovali zuby, ktoré mu ustavične rastú.

Do potravy tiež môžme primiešať rôzne vitamíny, ktoré sa dajú zakúpiť v obchodoch so zvieratami. Môžu napríklad byť vitamíny pre rast kostí - hlavne pre mláďatá

5. 3. 2009
Hladovanie králikov



Hladovanie pred operáciou

Pred operáciou králika, by sa mu nemalo podávať jedlo 3 až 4 hodiny pred zákrokom, pretože králik má menší hrudný kôš, ale väčšiu brušnú dutinu. To spôsobuje, že pre najedeného králika je zťažená operácia. Králik nesmie hladovať viac ako 24 hodín.


Riziko hladovania
NIe iba hladovka ale aj zloženie potravy môže ovplyvniť život králika. Nedostatok vlákniny veľmi ovplyvňuje život králika. Pri nedostatku vlákniny sa môžu premnožiť rôzne baktérie, ktoré produkujú škodlivé látky. Z týchto látok môže králika prehánať. Pri hladovaní môže králik aj zomrieť. Veľkú úlohu v tom má voda. PRi nedostatku vody dôjde k dehydratácií. Ak nájdeme nejakého králika dehydrovaného a vyhladovaného je potrebné ho krmiť iba suchým senom a vodou.

Výživa králikov počas gravidity


Vo výžive králikov je najkritickejšou fázou obdobie gravidity, laktácie a odstavu mláďať. Pre abilitne kŕmené samice je optimálny podiel bielkovín od 17 do 18 percent. Príliš vysoký podie bielkovín v kŕmnej dávke má za následok zvýšenie mortality mláďat po odstave. Keď je príjem bielkovín samice menší, je znížená produkcia mlieka samice. Pri samiciach, ktoré sa pária hneď po narodení mláďata sa časť živín prenáša do ďalšieho vrhu. Tento proces samicu zaťažuje, pretože spotreba krmiva po 4 týždňoch sa znižuje. Produkcia mlieka samíc limituje rastovú intenzitu mláďat.
Z fyziologického i ekonomického hľadiska je potrebné samice rozdeliť do troch skupín : chovné králiky
odsatavné králiky
králiky vo výkrme
V intenzívnych chovoch tieto druhy spotrebujú najviac krmiva. Pri skrmovaní reštrikčných kŕmnych dávok treba brať do úvahy hmotnosť králikov, telesnú kondíciu a nutričnú hodnotu kŕmnej dávky. Odporúčaná úroveň je 35 gramov krmiva na 1 kilogram živej váhy.